Medtem ko zaradi težav, ki nastanejo v naših domovih marsikdo, ki živi na območjih z zelo trdo vodo, namesti razne naprave za mehčanje vode, ki pripomorejo k nižjim stroškom električne energije in pripomorejo k manjšemu uničevanju naprav v hiši.
Vendar moramo vedeti, da za čiščenje in mehčanje vode poskrbijo že v velikih vodarnah, kjer imamo vodna zajetja po celi državi. Po večini se v teh velikih obratih za uporablja postopek ultrafiltracije. Predvsem v vodnih virih, kjer je voda bolj površinske kakovosti in je zato manj samočistilna kot tisti viri iz podtalja. Ta postopek je predvsem naraven in ne uporablja nobenih kemičnih za mehčanje vode pri pripravi pitne vode.
Z ultrafiltracijo se iz načrpane vode ostranijo večji delci in suspendirane snovi in tako se zmanjša možnost okužbe vode, saj se odstranijo:
- makromolekule,
- mikroorganizmi, alge,
- paraziti,
- bakterije,
- virusi, ciste, amebe, giardiae in kriptosporidije.
Tako čiščenje in mehčanje vode ustreza predpisom za pitno vodo saj ostanejo v njej samo organske mikromolekule in raztopljeni minerali.
Kakšne prednosti prinaša postopek mehčanje vode in ultrafiltracija:
- Ker se kakovost surove vode v izviru spreminja glede na letni čas ter količino padavin tokom leta, ta način čiščenja omogoča, da je kakovost vode konstantna.
- Po tem postopku lahko tudi stoji dlje časa, ne da bi se hitro pokvarila in ostane dezinficirana.
- Ker se to izvaja na tako veliki masi vode je gradnja objektov, gledano na liter prečiščene vode, zelo nizka.
- Ker je ekološko sprejemljivo mehčanje vode, ki uporablja kemikalije samo pri obdelavi odpadne vode in blata.
- Z uporabo aktivnega oglja je mogoče iz surove vode odstraniti tudi vse pesticide.
- Voda gre skozi deset blokov za filtracijo da se odstrani vse zgoraj našteto.
Z takim načinom za mehčanje vode nastane vodo popolnoma pitna, vendar pa ji zaradi distribucije in zadrževanja v omrežju zaradi oddaljenosti uporabnikov vseeno dodajo še dezinfekcijsko sredstvo v obliki klora.