Prvi prenos glasu na daljavo je že davno v devetnajstem stoletju uspel ameriškemu izumitelju.
Od takrat naprej je telefonija doživljala razcvet kot si ga lahko zamišljaš samo v sanjah. Še proti koncu prejšnjega stoletja je bila telefonija sinonim za fiksno telefonijo, ki so bila vezana na žična omrežja. Sam še dobro pomnim dan, ko smo dobili prvi telefon. ure in ure sem sedel pred njim na majhni pručki v predsobi in čakal, da bo kdo poklical, da se bom lahko oglasil. Takrat sem bil še majhen otrok, še ne deset let star. Danes pa je stvar čisto drugačna. Mobilna telefonija se širi s hitrostjo bliska in omogoča uporabo telefonskega aparata kjerkoli na svetu. Mobilna telefonija je komunikacijski sistem, ki zagotavlja mobilne storitve na uporabi radijskih frekvenc in omogoča uporabo telekomunikacijskih storitev z mobilnim telefon brez žične povezave s telefonskim omrežjem. To bi naj bila strokovna definicija mobilne telefonije.
Danes si z našimi pametnimi telefoni, ki so dobesedno že računalniki v malem sploh ne znamo predstavljati, da je s prvim mobilnim telefonom bilo možno samo nekoga poklicati. To je bila edina in osnovan funkcija. Šele kasneje so prišla kratka tekstovna sporočila, pa fotografiranje in snemanje videoposnetkov. Danes si življenja brez mobilnega oziroma brez pametnega telefona marsikdo ne zna niti več predstavljati. Poslušanje glasbe, gledanje televizije, plačevanje položnic, brskanje po spletu, navigacija. Vse to, današnji pametni telefoni omogočajo, pa še vedno več je novosti in napredka.
Z njim lahko upravljaš z aparaturami doma, prižgeš klima napravo, izklopiš gretje, pogledaš kdo ti zvoni na vratih in še in še bi lahko naštevali. Mobilna telefonija res ne pozna meja. Se še spomnim reklame našega vodilnega mobilnega operaterja, ki se glasi:
Ni ovir za Mobitel. Kratko in jedrnato. Pa še čisto resnično, tehnologija napreduje do neba. Še malo, pa bomo samo sedel doma in pritiskali na gumbe. Kdo pa hoče takšno življenje?